Czy należy chronić rury przed wysoką temperaturą?

Instalacyjne przejścia w ścianach czy stropach są bardzo ważnym elementem. Przeprowadzone są przez nie rury, zarówno z materiałów palnych jak i niepalnych. Ich nieodpowiednie zabezpieczenie, może prowadzić do niebezpiecznych skutków podczas pożaru.

Ognioodporne otuliny.

Nieodpowiednie zabezpieczenie stwarza ogromne zagrożenie oraz obniżenie odporności przed ogniem. Z chwilą wybuchu pożaru, zabezpieczenia ze sztucznych tworzyw ulegają natychmiastowemu stopieniu. Co za tym idzie w naszych rurach oraz ścianach powstają dziury i nieszczelności, przez które swobodnie może wydostawać się ogień bądź dym. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się z zabezpieczenia z otuliny. Jej głównym składnikiem jest niepalna, mineralna wełna. Granica wytrzymałości materiału sięga 250 stopni, jeśli chodzi o wzrost temperatury. Podczas takiej liczby, następuje ogrzanie oraz odparowanie górnej warstwy materiału. W przypadku ognia, wełna wytrzymuje temperaturę aż 1000 stopni. W takim momencie, tworzywo nie wytwarza dymu oraz płonących, spadających kropli, które mogłyby zwiastować zagrożenie.

Jakich materiałów używa się do tworzenia otulin.

Do najczęściej stosowanych materiałów przy tworzeniu otulin można zaliczyć szklaną bądź mineralną wełnę. Mineralna wełna wytrzymuję temperaturę 250 stopni a szklana aż 500. Wykorzystuję się ją w przemyślę oraz instalacjach kotłownic. Materiały nie kurczą się ani nie topią, posiadają dużą elastyczność i świetne właściwości izolacyjne. Pianka polietylkowa to drugi materiał, który jest praktycznie nienasiąkliwy. Pianka jest doskonale sprężysta, giętka dzięki czemu znacznie ułatwia ułożenie. Kolejnymi materiałami do produkcji otulin jest kauczuk oraz styropian. Styropian to nienasiąkliwy materiał, wytrzymujący temp. 80 stopni. Charakteryzuje się kruchością ora łamliwością. Kauczuk natomiast występuję w formie elastycznej pianki, która jest odporna na promieniowanie, wodę oraz wahania temperatur.