Kategorie

Ogrzewanie podłogowego PEX – najczęściej popełniane błędy
Posted by     01/02/2019 14:59:15    0 Comments
Ogrzewanie podłogowego PEX – najczęściej popełniane błędy

Znalazło zastosowanie w budynkach mieszkalnych i użytku publicznego. Wykonuje się je coraz częściej, natomiast o jego skuteczności decyduje nie tylko wybór wysokiej jakości, odpowiednich materiałów i elementów, ale również precyzja wykonania i prawidłowo przeprowadzone prace na każdym etapie. Dla doświadczonego fachowca wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego nie jest dużym wyzwaniem. Pomimo to zdarzają się błędy, które mają niekorzystny wpływ na sprawność systemu, który nie pracuje w sposób wydajny, a rozkład temperatury wewnątrz budynku nie jest równomierny. Ponadto nieprawidłowo wykonana instalacja wpływa na jej żywotność.

Jakie błędy zdarzają się najczęściej i czym skutkują? Warto je znać, aby nie wystąpiły również przy pracach instalacyjnych w Twoim budynku.

Instalacja bez projektu

Ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiednio opracowanego planu, w którym uwzględniamy rozstaw rur, wielkość pomieszczenia, ciśnienie i temperaturę wody oraz rodzaj posadzki, jaki zostanie położony w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym. Jeżeli instalacja wykonywana jest bez wcześniej przygotowanego projektu, może to wywołać problemu już na etapie budowy. Kłopoty pojawią się też w pracy systemu oraz w przypadku ewentualnej jego awarii.'

Brak przebiegu pętli grzewczych na planie pomieszczenia

Na planie pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowane ogrzewanie podłogowe, należy umieścić przebieg rur grzewczych. Szczególną uwagę zwracamy na strefy przejść między poszczególnymi pokojami, a także w strefach charakteryzujących się większymi stratami ciepła, czyli np. przy oknach. W określeniu rzeczywistych wymiarów pętli mogą pomóc Ci zdjęcia z wzorcem, często w tym celu wykorzystuje się miarkę. Jeżeli zabraknie tego elementu na planie orazodpowiedniej dokumentacji, może dojść do uszkodzeń pętli podczas ich mocowania.

Prace montażowe w niewłaściwej kolejności

To częsty problem, który jest też związany z brakiem planu. Montaż ogrzewania podłogowego rozpoczynamy zawsze po rozprowadzeniu innych instalacji. Jeżeli nie zostanie zachowana taka kolejność, skutkiem będzie uszkodzenie przewodów grzejnych i innych elementów instalacji. Zanim ułożymy rury, montujemy szafki i rozdzielacze. Aby wykonać całą instalację ogrzewania podłogowego, wcześniej konieczny jest montaż w budynku okien i drzwi. To pozwala uniknąć ewentualnych przeciągów podczas pracy, a świeża wylewka nie wysycha zbyt mocno.

Nieprawidłowo przygotowane podłoże

Instalację ogrzewania podłogowego wykonujemy na wcześniej przygotowanym podłożu, które nie zawsze spełnia kluczowe wymagania. Wśród najczęściej popełnianych błędów na tym etapie jest montaż instalacji na mokrym podłożu, co skutkuje wydzielaniem się nieprzyjemnych zapachów i zwiększeniem ryzyka powstania pleśni. Podłoże nośne może być też niedokładnie wyrównane. Jeżeli przymocujemy do niego płyty izolacji termicznej, nie zapewnią solidnego oparcia płycie jastrychu i pojawią się pęknięcia.

Brak ochrony przed wilgocią

W przypadku, kiedy nie zostanie zastosowana izolacja przeciwwilgociowa, bardzo często płyta jastrychu wygina się i nie opiera się całą swoją powierzchnią na warstwie poliuretanu lub styropianu. Doprowadza do zniszczenia płyty i instalacji ogrzewania podłogowego. Jeżeli podłoża nie zabezpieczyła przed wilgocią ekipa budowlana, musi to zrobić instalator. Dlatego tak ważna jest dobra komunikacja między nimi, aby wszystkie etapy pracy zostały zachowane.

Zmieniamy pokrycie podłogowe

Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, szczególnie, kiedy w trakcie prac zmieniamy decyzję. Pierwotnie zaplanowane pokrycie podłogowe w postaci płytek ceramicznych chcemy wykonać z paneli podłogowych. Może to skutkować dwukrotnym zmniejszenie mocy grzewczej, co oznacza problemy z odpowiednim dogrzaniem pomieszczenia przy niskich temperaturach na zewnątrz. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dodatkowego źródła ciepła.

Ogrzewanie podłogowe bez dylatacji

Ciepło może mieć wpływ na zmiany objętości podłogi w trakcie eksploatacji. Brak szczelin dylatacyjnych przekłada się na wzrost ryzyka pojawienia się pęknięć w podłodze. Równie ważne jak wykonanie dylatacji jest prawidłowe ułożenie rur pętli grzewczych w taki sposób, aby szczeliny dylatacyjne ich nie przecinały.

Miedziane rury niezabezpieczone przed korozją

W instalacji ogrzewania podłogowego wykorzystuje się m.in. rury miedziane. Nie mogą być to te same, które układa się w instalacjach wodociągowych. W wyniku oddziaływania na nie betonu uległyby korozji, dlatego powinno się stosować rury powleczone warstwą tworzywa sztucznego. Można również zdecydować się na rury wielowarstwowe lub wyprodukowane z tworzywa sztucznego.

Bez próby szczelności

Nie wszyscy instalatorzy ją wykonują, a to dzięki niej można jeszcze przed wylewką betonową wprowadzić ewentualne zmiany. Próba szczelności polega na wpuszczeniu do rur wody, zdarza się, że błędnie wpuszcza się do nich powietrze. Jeżeli zostanie ona wykonana prawidłowo, możemy sprawdzić, czy w żadnym miejscu nie dochodzi do wycieku. Dostrzeżenie nieszczelności po zalaniu rur jastrychem wymaga większych nakładów finansowych związanych z naprawą i na pewno bardziej skomplikowanych prac.

Rury w pętlach nieprawidłowo połączone

Pętle rur podłogowych układamy zawsze w jednym odcinku, nie stosując przy tym żadnych połączeń. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia rur, można jednak założyć specjalna złączkę naprawczą. Warto jednak pamiętać, iż w takich przypadkach wykorzystuje tylko takie złączki, które są przystosowane do zalania betonem.

Niewzmocniona wylewka

Są takie miejsca w niektórych pomieszczeniach, które przy instalacji ogrzewania podłogowego należy odpowiednio wzmocnić, ponieważ są szczególnie narażone na obciążenia. Przykładowo w łazience jest to miejsce pod wanną. W celu wzmocnienia wylewki wykorzystujemy siatkę z prętów stalowych. Obszar zbrojenia powinien być większy o ok. 0,5 m od miejsca, które wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Zły wybór rur

O skuteczności i żywotności systemu ogrzewania podłogowego decyduje m.in. jakość poszczególnych jego elementów. Najważniejszym z nich są rury, które muszą charakteryzować się odpowiednią elastycznością, odpornością na przenikanie tlenu, dobrym przewodzeniem ciepła i dużą wytrzymałością. Jeżeli wybierzemy rury, które nie spełniają tych warunków, bardzo szybko może dojść do ich uszkodzenia. W takich przypadkach konieczna jest naprawa systemu, polegająca na wymianie rur, co wymaga rozbioru podłogi.

Podłogówka podłączona do rozdzielacza grzejnikowego

Rozdzielacz, do którego podłączamy ogrzewanie podłogowe, musi być wyposażony w zawory regulujące przepływ i zawory termostatyczne. Nie sprawdzą się więc zwykłe rozdzielacze obsługujące grzejniki. Jest to uwarunkowane tym, że temperatura wody w systemie ogrzewania podłogowego powinna być niższa niż w przypadku grzejników ściennych. Nie może przekraczać 40-50 st. Celsjusza

.

Skrzynka rozdzielcza za daleko od pomieszczenia z podłogówką

Skrzynkę rozdzielczą montujemy zawsze w miejscu łatwo dostępnym, ale nigdy z dala od pomieszczenia, w którym znajduje się ogrzewanie podłogowe. Nie jest najlepszym pomysłem jej montaż w oddalonej kotłowni. Montaż rozdzielacza w małym pomieszczeniu również się nie sprawdzi, ponieważ wydziela on dużo ciepła, co skutkuje ich przegrzaniem. Problem można zniwelować izolacja skrzynki z wykorzystaniem styropianu.

Posadzka z nieodpowiedniego materiału

Nie każdy materiał jest wystarczająco odporny na ciepło, dlatego też nie wszystkie możemy wykorzystać przy okazji instalacji ogrzewania podłogowego. Upewnij się, czy wybrany materiał jest przystosowany do podłogówki, z pewnością nie zaleca się montażu na systemie grubych drewnianych parkietów. Uniemożliwiają one dopływ ciepła do pomieszczenia, co przekłada się na małą efektywność systemu grzewczego.

Połączenia rur w miejscach zakrytych wylewką

Rury w podłodze nie mogą łączyć się miejscach, które zostaną przykryte wylewką. Na połączeniach osadzają się zanieczyszczenia i gromadzi się brud, co jest przyczyną poważnych usterek. Może również dojść do wzrostu oporów hydraulicznych, czego efektem jest niedogrzanie niektórych obszarów podłogi.

Błędy mogą pojawić się na każdym etapie wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego. Tylko prawidłowo przeprowadzane prace zapewnią Ci wydajny, prawidłowo pracujący oraz solidny system grzewczy.

Udostępnij ten artykuł

Pozostaw komentarz

* Imię
* E-mail: (Not Published)
   Strona www (Site url withhttp://)
* Treść
Przpisz kod